Free Spirit
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Free Spirit

Ποίηση, Γραφή, Εκφραση, Ενημέρωση, Διασκέδαση
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ounkas
Admin
Ounkas


Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2009
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα, Πειραιάς

Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη    Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη  Empty26/7/2010, 18:48


Όποιος δεν έχει πάει, μπορεί να βρει λίγο χρόνο και να επισκεφτει το
Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων στο χωρίο Μπιζάνι, στα Γιάννενα.

Η δουλειά που έχει κάνει είναι εκπληκτική. Προσωπικά είχα την τύχη
να συναντήσω τον εξαίρετο άνθρωπο, πάνω απ όλα, και μοναδικό
γλύπτη Παύλο Βρέλλη και να μιλήσω μαζί του,
σε ένα ταξίδι μου στα Γιάννενα το 1998.

Εκφράζω την βαθιά μου θλίψη και τα θερμά μου συλληπητήρια στην
οικογένεια του.

:89904:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ounkas
Admin
Ounkas


Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2009
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα, Πειραιάς

Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη    Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη  Empty26/7/2010, 18:49

Τα Γιάννενα θρηνούν την απώλεια του γλύπτη Παύλου Βρέλλη, ιδρυτή του ομώνυμου μουσείου κέρινων ομοιωμάτων, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 87 χρόνων.

Γεννήθηκε στα Γιάννενα τον Μάρτιο του 1923 και σπούδασε αρχικά στη Ζωσιμαία Παιδαγωγική Ακαδημία και στη συνέχεια στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, αφού νωρίτερα είχε αρχίσει να καταπιάνεται με τη δημιουργία προτομών, που ήταν και το αγαπημένο του θέμα.

Διδάχθηκε Καλλιτεχνική Ανατομία από τον Αποστολάκη (πάνω σε πτώματα, όπως και οι φοιτητές της Ιατρικής), Ιστορία της Τέχνης από τον Παντελή Πρεβελάκη και γλυπτική από τον Μιχάλη Τόμπρο, ο οποίος συνήθιζε να λέει πως ήταν ο καλύτερος πορτρετίστας μαθητής του.

Με υποτροφία ο Παύλος Βρέλλης παρακολούθησε μαθήματα Τέχνης & Τεχνικής της Χαλκογλυπτικής στη Φλωρεντία (όπου εργάστηκε για σύντομο χρονικό διάστημα) και Ψηφοθεσίας στη Ραβένα.

Το 1962 επέστρεψε στα Γιάννενα όπου πήρε μέρος σε ατομικές και ομαδικές εκθέσεις γλυπτικής και δίνει διαλέξεις σε όλη την Hπειρο, ενώ εργάζεται ως καθηγητής τεχνικών μαθημάτων σε γυμνάσια και λύκεια και προετοιμάζει υποψηφίους για την Αρχιτεκτονική. Για 7 χρόνια δίδαξε Ιστορία της Τέχνης στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ενώ το 1975 παρουσίασε το πρώτο θέμα που δημιούργησε με κέρινα ομοιώματα, το «Κρυφό Σχολειό».

Το 1983 με δικά του χρήματα αγόρασε έναν χώρο 17 στρεμμάτων, στο χωριό Μπιζάνι, και δημιούργησε το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων, δίνοντας στον χώρο μορφή αστικής φρουριακής αρχιτεκτονικής της ενδοχώρας της Ηπείρου του 18ου αιώνα. Ολα τα θέματα στο εσωτερικό του είναι από την ελληνική ιστορία.

«Πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει χρήματα, αλλά αυτός που προσφέρει. Και εγώ είμαι πλούσιος, γιατί κατάφερα και προσέφερα στον Ελληνα τούτο το έργο», συνήθιζε να λέει στους επισκέπτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προς Τιμην του Γλύπτη Παύλου Βρέλλη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Free Spirit :: Πολιτισμος :: Σημαντικες ειδήσεις-
Μετάβαση σε: