Free Spirit

Ποίηση, Γραφή, Εκφραση, Ενημέρωση, Διασκέδαση

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ειδήσεις απο την Ελλάδα III

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ounkas
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2009
Τόπος : Αθήνα, Πειραιάς

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   6/5/2011, 08:29

Δύο από τους τέσσερις προσαχθέντες για την εμπρηστική επίθεση στο υποκατάστημα της τράπεζας Marfin, όπου πριν ένα χρόνο έχασαν τη ζωή τους τρεις εργαζόμενοι, θα δώσουν σήμερα ανωμοτί καταθέσεις.

Πρόκειται για έναν 36χρονο και έναν 27χρονο, με τον πρώτο να φέρεται πως συμμετείχε στο γκρουπ που επιτέθηκε στο βιβλιοπωλείο Ιανός και τον δεύτερο να συμμετείχε στην ομάδα που προκάλεσε τον εμπρησμό της Marfin.

Για την υπόθεση είχαν προσαχθεί δύο ακόμα άτομα, που πήραν προθεσμία για να απολογηθούν αύριο Σάββατο.

χωρίς τα θεριά μου, η ζωή δεν αρκεί…

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Χρήστος Θηβαίος - Ο Άμλετ της σελήνης
https://www.youtube.com/watch?v=DEGDRFi2ljA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   6/5/2011, 08:30

Τέσσερα άτομα προσήχθησαν πριν από λίγη ώρα στην Ασφάλεια Αττικής, ως ύποπτα για τον θάνατο των δύο αστυνομικών της ομάδας ΔΙΑΣ στου Ρέντη την 1η Μαρτίου.

Σύμφωνα με πληροφορίες, τα άτομα αυτά είναι αλλοδαποί, ήταν υπό παρακολούθηση εδώ και καιρό και σε έρευνες που έγιναν στα σπίτια τους βρέθηκαν όπλα. Οι προσαγωγές έγιναν από την Ελευσίνα, την Ανάβυσσο, τα Άνω Λιόσια και τον Ασπόπυργο.Έως πριν από λίγο δεν είχε ξεκαθαρίσει εάν τα όπλα αυτά είχαν χρησιμοποιηθεί στους φόνους των αστυνομικών.

Οι δύο αστυνομικοί είχαν συμπλακεί με κακοποιούς στη λεωφόρο Κηφισού, στο ύψος της Λαχαναγοράς Ρέντη.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   9/5/2011, 11:44

Με βαριές κατηγορίες αναμένεται να οδηγηθούν σήμερα, για να απολογηθούν ενώπιον της 16ης τακτικής ανακρίτριας, δεκαοκτώ συλληφθέντες για την υπόθεση της ληστείας στο Μενίδι, που κατέληξε σε συμπλοκή, όπου έχασαν τη ζωή τους οι δύο αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ και τραυματίστηκαν δύο ακόμη.

Μεταξύ των συλληφθέντων μελών της συμμορίας, είναι και δύο Ρωσοπόντιοι, που φέρονται ως οι δράστες της εν ψυχρώ δολοφονίας των δύο αστυνομικών Γιώργου Σκυλογιάννη και Γιάννη Ευαγγελινέλη, ενώ αναζητούνται επίσης δύο άλλοι συνεργοί τους, επίσης Ρωσοπόντιοι, που πιθανολογείται ότι έχουν διαφύγει στο εξωτερικό. Παράλληλα, στο στόχαστρο της Δικαιοσύνης έχει μπει και ένας γιατρός, ο οποίος φέρεται ότι περιέθαλψε έναν από τους δράστες του μακελειού στου Ρέντη, που είχε τραυματιστεί.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η εμπλοκή του γιατρού, που φέρεται ότι εργάζεται σε ιδιωτικό θεραπευτήριο, προέκυψε από τις υποκλαπείσες μέσω του υπερκοριού της ΕΥΠ τηλεφωνικές συνομιλίες ενός από τους αλλοδαπούς δράστες, ο οποίος φέρεται να μίλαγε για τις συνθήκες τραυματισμού του και τη νοσηλεία του. Τα στοιχεία του γιατρού παραμένουν άγνωστα, ωστόσο ο ρόλος του θα διερευνηθεί από την ανακρίτρια, καθώς υπάρχει ενδεχόμενο να ασκηθεί εναντίον του ποινική δίωξη για υπόθαλψη εγκληματία.

Η πρώτη «φουρνιά» των έντεκα συλληφθέντων για την υπόθεση του Ρέντη οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα αργά το βράδυ της Παρασκευής, ενώ οι υπόλοιποι επτά, μεταξύ των οποίων και ένας απόστρατος αστυνομικός, που εμπλέκονται σε ληστείες αυτοκινήτων, με τα οποία τροφοδοτούσαν τη σπείρα των Ρωσοπόντιων δύο Αλβανοί, οδηγήθηκαν στην εισαγγελία την επόμενη μέρα. Οι δύο υποθέσεις συσχετίστηκαν, εξαιτίας της συμμετοχής των δύο Αλβανών και στις δύο δικογραφίες.

ΜΑΙΡΗ ΜΠΕNΕΑ

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   11/5/2011, 08:19

Αριστη είναι η μετεγχειρητική κατάσταση του Αρχιεπισκόπου κ. Ιερώνυμου, ο οποίος χθες υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση για αποκατάσταση του διπλού κατάγματος που υπέστη μετά το ατύχημα που είχε τη Δευτέρα, λίγο μετά την ολοκλήρωση της δοξολογίας στο Αγρίνιο. Σύμφωνα με το ανακοινωθέν του νοσοκομείου ΚΑΤ όπου νοσηλεύεται ο Αρχιεπίσκοπος, η επέμβαση έγινε με επισκληρίδιο αναισθησία και διήρκεσε περίπου μιάμιση ώρα.

Με τον κ. Ιερώνυμο επικοινώνησαν χθες τηλεφωνικά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας, ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου, ο πρόεδρος της Ν.Δ. κ. Αντ. Σαμαράς, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλος και πολλοί υπουργοί. Ο Αρχιεπίσκοπος θα πάρει εξιτήριο την επόμενη εβδομάδα. Ο κ. Ιερώνυμος σε δηλώσεις του στο Αγρίνιο είχε καταφερθεί εναντίον των πολιτικών.

Συγκεκριμένα, για την κατάσταση της χώρας τόνισε ότι «το πρώτο που πρέπει να εξετάσουμε εμείς ως Εκκλησία και η Πολιτεία», είπε, «είναι γιατί φτάσαμε σ’ αυτή την κατάσταση. έχουμε όλοι ευθύνη. Πρέπει να διαγνώσουμε ποια ήταν τα αίτια, να αποδώσουμε τις ευθύνες. Ευθύνες υπάρχουν παντού, σε όλους τους θεσμούς. Να μιλήσουμε και γι’ αυτούς που μας πρόδωσαν. Γιατί αλλιώς δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε την προσπάθεια ανασύνταξης».

Σε ερώτηση για το ποιους θεωρεί ότι πρόδωσαν τον λαό, απάντησε ότι «όταν κανείς δεν είναι πιστός στο καθήκον του και ξεχνάει αυτά που έχει υποσχεθεί και δεν τα κάνει, φέρνει απελπισία, αυτό είναι προδοσία». Ιδιαίτερη βαρύτητα έδωσε στη στάση του λαού. «Αν λειτουργεί η Δημοκρατία σωστά, τότε υπάρχει φάρμακο. Οταν δεν λειτουργεί σωστά, δεν υπάρχει φάρμακο, επομένως το μπαλάκι πέφτει στην ψήφο του λαού. Ο λαός που ψηφίζει ξέρει τι έχει να κάνει. Οταν ψηφίζει λάθος, έχουμε αυτά τα αποτελέσματα».

kathimerini.gr

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   13/5/2011, 09:51

Του κάρφωσαν ένα μαχαίρι στην κοιλιά και τον σκότωσαν. Ο 21χρονος μετανάστης από το Μπανγκλαντές περπατούσε στην οδό Στρατηγού Καλλάρη, στα Κάτω Πατήσια, όταν -μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα της Τετάρτης- δέχτηκε επίθεση με μαχαίρι από δύο άτομα που επέβαιναν σε μοτοσικλέτα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι δράστες τον πλησίασαν στη διασταύρωση με την οδό Κωνσταντινίδη, του κατάφεραν 10 χτυπήματα με μαχαίρι, ανέπτυξαν ταχύτητα και εξαφανίστηκαν.

Ο νεαρός μετανάστης μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Στη διαδρομή υπέκυψε στα τραύματά του.

Οι αστυνομικοί ερευνούν όλα τα ενδεχόμενα για τα κίνητρα των δραστών, και αυτό της ρατσιστικής επίθεσης, μετά και τα τελευταία, αιματηρά γεγονότα σε βάρος μεταναστών, που ακολούθησαν το φονικό στην 3ης Σεπτεμβρίου, με θύμα τον 44χρονο πατέρα τεσσάρων παιδιών, τα ξημερώματα της Τρίτης.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   15/5/2011, 09:20

Ώρα 19.00 οι συγγενείς του 47χρονου ανοίγουν την καρδιά τους στο NewsIt.Οι 2 αδερφές του έξω από την εντατική λένε στο NewsIt: '' Ο αδερφός μας παλεύει για τη ζωή του γιατί έκανε το έγκλημα να πάει στη Λαϊκή.Είδε την τέντα της κοπέλας που πουλούσε λουλούδια να λαμπαδιάζει και έτρεξε να τη βοηθήσει.Όμως όπως μας λένε στο νοσοκομείο εισέπνευσε φωτιά και τοξικά και τώρα κινδυνεύει και από εσωτερικό έγκαυμα''.

Ώρα 17.00 στο NewsIt συγγενείς του 47χρονου αποκαλύπτουν πως εισήχθη επειγόντως στην εντατική με σοβαρά εγκαύματα στο 33% του σώματος του.

Ο άνθρωπος αυτός κάηκε στην προσπάθεια του να γλιτώσει από τις φλόγες την 55χρονη που πουλούσε λουλούδια στη Λαϊκή. Πήγε δηλαδή να σβήσει τον πάγκο της όταν εξερράγη το ντεπόζιτο από τη μοτοσυκλέττα του αστυνομικού που καταδίωκε τους κουκουλοφόρους.

Ο Πόλεμος στα Εξάρχεια με τραυματίες 3 ανυποψίαστους πολίτες που δούλευαν και ψώνιζαν στη λαϊκή αγορά, ξεκίνησε από το Αστυνομικό Τμήμα Εξαρχείων όταν το πυρπόλησαν κουκουλοφόροι.

Τα ονόματα των 3 τραυματιών ανακοινώθηκαν επισήμως από το νοσοκομείο Γ.Γεννηματάς:
1.Σαραφάδη Διονυσία (55 ετων) Ωρα 13:30
2.Πετρώφ Αλέξανδρος (48 ετών) Ωρα 13:35
3.Μανιάτης Περικλής (47 ετών) Ωρα 14:05

Όλα έγιναν μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα στη μία περίπου το μεσημέρι όταν περίπου 30 κουκουλοφόροι πέταξαν δεκάδες μολότoφ κατά του αστυνομικού τμήματος στην οδό Καλλιδρομίου.

Οι αστυνομικοί απάντησαν με χειροβομβίδες κρότου λάμψης και προσπάθησαν να συλλάβουν τους δράστες οι οποίοι διέφυγαν προς τη λαϊκή. Τους καταδίωξαν άνδρες της Ασφάλειας με πολιτικά σε μηχανάκια ωστόσο οι κουκουλοφόροι τους εντόπισαν και τους έριξαν μολότοφ.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   21/5/2011, 16:55

Σταθεροποιήθηκε η κατάσταση της υγείας του 30χρονου εργαζόμενου της ΔΕΗ, που έχει υποστεί σοβαρά εγκαύματα στο σώμα του από την ηλεκτροπληξία που έπαθε επιδιορθώνοντας βλάβη σε στύλο, παραμένει ωστόσο κρίσιμη.

Υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση στα χέρια στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου, καθώς κινδύνευαν λόγω των σοβαρών τραυμάτων να νεκρωθούν και μεταφέρθηκε με C-130 από τα Χανιά στην Αθήνα, στη Μονάδα Εγκαυμάτων του νοσοκομείου «Γ. Γεννηματάς». Ο άτυχος εργάτης μεταφέρθηκε αργά χθες το βράδυ από το Ηράκλειο όπου έγινε το ατύχημα, στο Ρέθυμνο διότι εκεί δεν υπήρχε κλίνη σε ΜΕΘ για να νοσηλευτεί, ενώ δεν υπήρχε κλίνη ούτε σε Μονάδα Εγκαυμάτων στην Αθήνα.

Ο διευθυντής της ΜΕΘ του νοσοκομείου Ρεθύμνου Χαράλαμπος Μαρκάκης δήλωσε πως αν δεν γινόταν η εγχείριση στο Ρέθυμνο και περίμεναν μεταφορά του στην Αθήνα ίσως θα ήταν αργά πια για να σωθούν τα χέρια του ανθρώπου.

Επεσήμανε, δε, πως έχει εκτεταμένα εγκαύματα στο 50% του σώματός του, ενώ το ηλεκτρικό ρεύμα διαπέρασε το σώμα του, έχει και εσωτερικά εγκαύματα και βλάβες σε ζωτικά όργανα. Τα αίτια του δυστυχήματος ερευνώνται από κλιμάκιο της ΔΕΗ, όπως και η σχέση εργασίας του 30χρονου με την επιχείρηση και αν υπήρξε παρατυπία.

Την ίδια ώρα εντός της ΔΕΗ με ΕΔΕ προσπαθούν να διερευνήσουν τα ακριβή αίτια του ατυχήματος και να διαπιστώσουν πώς ενώ υπήρχε «διακοπή εργασίας» για την αποκατάσταση της ζημιάς, το ρεύμα επανήλθε χωρίς να ειδοποιηθεί το συνεργείο που θα αποκαθιστούσε τη βλάβη.

Το βέβαιο είναι ότι ο 30χρονος δεν είχε άδεια εργατοτεχνίτη, η απόκτηση της οποίας απαιτεί 1800 ώρες δουλειάς, δίπλα σε αδειούχο. Ακριβώς στη φάση αυτή βρισκόταν το θύμα που δούλευε δίπλα στον αδερφό του.

Σύμφωνα πάντως με τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ, «η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο, καθώς άτομα χωρίς εμπειρία, προσλαμβάνονται ως οδηγοί και βαφτίζονται εναερίτες».

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   25/5/2011, 19:50

Με ένα πανό που γράφει το σύνθημα στα ισπανικά και τα ελληνικά «Είμαστε ξύπνιοι. Τι ώρα είναι; Ώρα να φύγουν!» πάνω από 10.000 άτομα έχουν συγκεντρωθεί στην πλατεία Συντάγματος, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα (μέσω facebook) για κινητοποιήσεις τύπου Ισπανίας και στην Ελλάδα.

Στο Σύνταγμα έχουν συγκεντρωθεί κυρίως νέοι, οι οποίοι κατά διαστήματα φωνάζουν σύνθηματα, όπως «κλέφτες κλέφτες». Η συγκέντρωση στην πλατεία Συντάγματος μετρούσε ήδη από πάνω από 14.000 συμμετοχές στο Facebook.

Χιλιάδες άνθρωποι δηλώνουν ότι το απόγευμα θα βρίσκονται στον Λευκό Πύργο (πάνω από 18.000 συμμετοχές), αλλά και στην πλατεία Γεωργίου στην Πάτρα (7 μ.μ.).
Ανάλογες συγκεντρώσεις οργανώνονται μέσω Facebook και σε άλλες πόλεις, όπως το Ναύπλιο, τα Γιάννενα, η Αρτα, το Ρέθυμνο, το Ηράκλειο, η Ζάκυνθος και η Κομοτηνή.

«Η λέξη Αγανακτισμένοι δεν θέλει με τίποτα να υποκινήσει ή να υποδείξει τον τρόπο. Απεναντίας, δηλώσαμε από την αρχή ότι θέλουμε να βρεθούμε ειρηνικά και αυθόρμητα. Χωρίς σχέδιο και πλάνο. Μόνο να δηλώσουμε την ειρηνική διαμαρτυρία μας» γράφουν οι διαχειριστές της ομάδας «Αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα».

«Δηλώνουμε ειρηνικά την αγανάκτησή μας κατά της κρίσης. Κατά όλων αυτών που μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο. Αυθόρμητα, χωρίς κόμματα, ομάδες και ιδεολογίες» τονίζουν.

Newsroom ΔΟΛ

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   13/6/2011, 07:49

- Δεκάδες χιλιάδες «Αγανακτισμένοι» διαδήλωσαν στην πλατεία Συντάγματος, στο Λευκό Πύργο και σε άλλα σημεία μεγάλων ελληνικών πόλεων, στο πλαίσιο της τρίτης πανευρωπαϊκής διαμαρτυρίας τους. Οι «Αγανακτισμένοι» προσανατολίζονται σε δράσεις την ημέρα ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος.

- Σε 48ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες θα προχωρήσει, από τις 20 Ιουνίου, η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, αντιδρώντας στα σχέδια περαιτέρω μετοχοποίησης της ΔΕΗ.
Οι κινητοποιήσεις θα συνεχιστούν μέχρι την ημέρα της ψήφισης του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος στη Βουλή.

Θα προηγηθούν, την Παρασκευή 17 και την Κυριακή 19 Ιουνίου, ανοικτές συγκεντρώσεις -συλλαλητήρια στις κεντρικές πλατείες των ενεργειακών πόλεων Μεγαλόπολης και Πτολεμαΐδας. Η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ απηύθυνε πρόσκληση προς όλες τις Ομοσπονδίες των ΔΕΚΟ που είναι υπό ιδιωτικοποίηση για συντονισμό των κινητοποιήσεων.

Παράλληλα, έκανε πρόταση προς τη ΓΣΕΕ για 48ωρη απεργία στις 27 και 28 Ιουνίου, οπότε αναμένεται η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου δημοσιονομικού πλαισίο

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   15/6/2011, 07:24

- Σκηνικό διπλού φόνου έγινε, μέρα-μεσημέρι, ταβέρνα-ψητοπωλείο που βρίσκεται στην οδό Σοφοκλέους 182, στην Καλλιθέα. Θύματα είναι δύο Αλβανοί, τους οποίους πυροβόλησαν δύο συμπατριώτες και συνδαιτυμόνες τους.

Σύμφωνα με μάρτυρες, οι τέσσερις άνδρες κάθονταν στο ίδιο τραπέζι, έτρωγαν και συζητούσαν μεταξύ τους. Ξαφνικά -και για αδιευκρίνιστη αιτία- οι δύο τράβηξαν πιστόλια και πυροβόλησαν, τραυματίζοντας θανάσιμα τους άλλους δύο, τον ένα στο κεφάλι και τον άλλο στο στήθος. Οι δράστες τράπηκαν σε φυγή. Για την υπόθεση γίνεται έρευνα από την Ασφάλεια Αττικής.

- Tη χρηματική ικανοποίηση για την ψυχική οδύνη που υπέστη εξαιτίας της απώλειας του γιου της, Άλεξ, διεκδικεί η Νατέλα Ιτσουάιντσε, με αγωγή που κατέθεσε ενώπιον του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Βέροιας.

Συγκεκριμένα, η μητέρα του άτυχου παιδιού ζητάει 300 χιλιάδες ευρώ από καθένα από τα παιδιά και τους γονείς τους που κρίθηκαν ένοχα για το θάνατό του.

Η Νατέλα Ιτσουάιντσε αναφέρει στην αγωγή που κατέθεσε πως η απώλεια του Άλεξ της έχει κλονίσει το συναισθηματικό και ψυχικό κόσμο της, ενώ όπως σημειώνει κατά το παρελθόν αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει.

« Ο θάνατός του κυριολεκτικά σταμάτησε τη ζωή μου και μετέτρεψε την καθημερινότητά μου σε μία μηχανική βιολογική συνέχεια, απαραίτητη για ένα και μοναδικό λόγο: γιατί αισθάνομαι λειψή που δεν έχω ακόμα μπορέσει να ενταφιάσω το παιδί μου, δεν έχω αποτίσει το ελάχιστο φόρο τιμής στο νεκρό του σώμα», τονίζεται στην αγωγή.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   15/6/2011, 07:24

- Εξιχνιάστηκε, ύστερα από μεθοδική και εμπεριστατωμένη προανάκριση που ενήργησε η Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου, η υπόθεση του βιασμού και της ληστείας 29χρονης αλλοδαπής, υπηκόου Γερμανίας, από άγνωστους δράστες στην παραλία του Πλατανιά Ρεθύμνου.

Συνελήφθησαν δύο αλλοδαποί, υπήκοοι Ινδίας, ηλικίας 22 και 25 ετών αντίστοιχα, κάτοικοι Ρεθύμνου, οι οποίοι διέμεναν παράνομα στη χώρα.

Οι δύο αλλοδαποί, αναγνωρίστηκαν από την παθούσα, συνελήφθησαν και με την εις βάρος τους σχηματισθείσα δικογραφία οδηγήθηκαν στον κ. Εισαγγελέα Ρεθύμνου ενώ θα οδηγηθούν εκ νέου την Πέμπτη 16-06-2011 ενώπιον κ. Ανακριτή Ρεθύμνου, ύστερα από προθεσμία για απολογία που τους χορηγήθηκε .

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   15/6/2011, 07:27

Νέα 24ωρη απεργία πραγματοποιούν την Παρασκευή οι λιμενεργάτες (Ομοσπονδία Υπαλλήλων Λιμένων Ελλάδας) οι οποίοι έχουν προγραμματίσει συγκέντρωση έξω από το υπουργείο Εργασίας στις 11 το πρωί.

Οι λιμενεργάτες αντιδρούν στα σχέδια της κυβέρνησης για απελευθέρωση του επαγγέλματος και της περαιτέρω ιδιωτικοποίησης του ΟΛΠ και των άλλων δημοσίων λιμένων.

Η απεργία δεν επηρεάζει πάντως τα δρομολόγια των επιβατηγών πλοίων, τα οποία εκτελούνται κανονικά, καθώς οι ναυτεργάτες (Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία) δεν απεργούν. Η ΟΜΥΛΕ έχει εξαγγείλει συμμετοχή και στην 24ωρη απεργία της Τετάρτης 15 Ιουνίου.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   23/6/2011, 06:51

Λίγο μετά τις 8.30 το απόγευμα, 29η μέρα παρουσίας των «Αγανακτισμένων» στην πλατεία Συντάγματος, η πεζή πορεία των 30 Σπαρτιατών, που ξεκίνησαν από την ιδιαίτερη πατρίδα τους το βράδυ της Κυριακής, ανέβηκε την οδό Σταδίου και έφτασε στο Σύνταγμα, γνωρίζοντας την αποθέωση από το συγκεκριμένο πλήθος. Με χειροκροτήματα, χαμόγελα και συνθήματα, όπως «Ελλάς, Ελλάς ή ταν ή επί τας», οι «Αγανακτισμένοι» της Αθήνας τους υποδέχθηκαν σε ένα κλίμα συγκίνησης.

Δαφνοστεφανωμένοι, εμφανώς καταβεβλημένοι από τα 240 χλμ που διένυσαν πεζοί μέσα σε τρεις μέρες, με τρεις ώρες ύπνο ημερησίως, οι 30 Σπαρτιάτες, κρατώντας πανό γραμμένο στα ελληνικά, τα αγγλικά και τα ισπανικά που έγραφε «Όχι στο ξεπούλημα της Ελλάδας. Όχι στην αρπαγή της Ευρώπης», θέλησαν να προσεγγίσουν το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη για να καταθέσουν στεφάνι.

Έπειτα από συνεχείς διαβουλεύσεις με τον Αστυνομικό Διευθυντή, ο οποίος επέτρεπε μόνο σε πέντε άτομα να περάσουν τα κιγκλιδώματα και την άρνησή των 30 Σπαρτιατών που επέμεναν να διανύσουν τα τελευταία 10 μέτρα όλοι μαζί, δεν κατέστη δυνατό να φτάσουν στον τελικό τους προορισμό, παρά τις πιέσεις και τις έντονες αποδοκιμασίες του κόσμου. Ως ένδειξη διαμαρτυρίας πέταξαν τα στεφάνια τους στους αστυνομικούς.

«Ύστερα από τρεις ημέρες και 240 χλμ πορείας, ήρθαμε εδώ για να σας αποδείξουμε ότι όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά» είπαν στο μήνυμα τους, απευθυνόμενοι στο συγκεντρωμένο κόσμο, σημειώνοντας: «Σαν άγνωστοι στρατιώτες συναντιόμαστε και αγωνιζόμαστε καθημερινά και δεν θα φύγουμε αν δεν διασφαλίσουμε τη νομιμότητα του συντάγματος. Με έμβλημα το ψηφιδωτό της αρπαγής της Ευρώπης, στέλνουμε παγκόσμιο μήνυμα προς τους αγανακτισμένους λαούς της Ευρώπης που αγωνίζονται για το αύριο της Ευρώπης».

Παρόλα αυτά, εκπρόσωπος των 30 Σπαρτιατών, μιλώντας στον κόσμο, ευχαρίστησε την ελληνική αστυνομία, καθώς και την ελληνική ομάδα διάσωσης για τη βοήθεια που τους παρείχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της πορείας τους. Εντύπωση προκάλεσε η αντίθεση τους σε υβριστικά συνθήματα του κόσμου για τη στάση της αστυνομίας, να τους απαγορεύσει την είσοδο στον προαύλιο χώρο της Βουλής. «Βγήκαμε στους δρόμους για να εκφράσουμε κάτι διαφορετικό» ήταν η απάντηση ενός εκ των Σπαρτιατών στις ιαχές του πλήθους.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   27/6/2011, 07:28

Ένας νεκρός και πέντε τραυματίες είναι ο απολογισμός τροχαίου δυστυχήματος μεταξύ Αλβανικού λεωφορείου και νταλίκας στην Εθνική Οδό Ιωαννίνων Άρτας κοντά στο χωριό Τεροβο , λίγο μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου. Ο οδηγός του λεωφορείου κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες προσέκρουσε σε προπορευόμενη νταλίκα με κατεύθυνση τα Ιωάννινα.

Από την σφοδρή σύγκρουση οι άντρες της ΕΜΑΚ απεγκλώβισαν νεκρό των συνοδηγό και σοβαρά τραυματία τον οδηγό του λεωφορείου. Ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ μετάφεραν στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο των Ιωαννίνων τους πέντε τραυματίες και τον άτυχο συνοδηγό.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   27/6/2011, 07:30

οι εργαζόμενοι στα λεωφορεία της ΕΘΕΛ αποφάσισαν να συμμετέχουν στην 48ωρη απεργία κι έτσι τα λεωφορεία θα παραμείνουν ακινητοποιημένα και την Τρίτη και την Τετάρτη. Εξαιρούνται οι ειδικές λεωφορειακές γραμμές που εξυπηρετούν τους αθλητές των Special Olympics.

Οι εργαζόμενοι στα τρόλεϊ αποφάσισαν να συμμετέχουν στην 48ωρη απεργία και έτσι τα τρόλει δεν θα κινηθούν ούτε την Τρίτη ούτε την Τετάρτη.

Στην 48ωρη απεργία συμμετέχει και η Πανελλήνια Ομοσπονδία Σιδηροδρομικών, με αποτέλεσμα να παραμείνουν ακινητοποιημένα τα τρένα του ΟΣΕ, καθώς και ο Προαστιακός τόσο την Τρίτη όσο και την Τετάρτη.

Οι εργαζόμενοι στο μετρό θα απεργήσουν όλο το 24ωρο την Τρίτη, ενώ για την Τετάρτη αποφάσισαν στάση εργασίας από την έναρξη της βάρδιας έως τις 16:00.

Από τις 16:00 και μετά δεν θα πραγματοποιούνται τα δρομολόγια στο τμήμα Δουκίσσης Πλακεντίας - Αεροδρόμιο, λόγω της απεργίας του ΟΣΕ.

Ακινητοποιημένοι θα παραμείνουν οι συρμοί του ηλεκτρικού σιδηρόδρομου (ΗΣΑΠ) και του τραμ και την Τρίτη και την Τετάρτη.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   29/6/2011, 22:27

- Περισσότεροι από πενήντα τραυματίες πολίτες και 26 αστυνομικοί από τα εκτεταμένα επεισόδια που σημειώνονται από τη μια το μεσημέρι στην ευρύτερη περιοχή του Συντάγματος. Ασφυξία έχει προκαλέσει η άνευ προηγουμένου εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων. Εκατοντάδες άνθρωποι ζητούν καταφύγιο στο Μετρό, όπου λειτουργεί αυτοσχέδιο ιατρείο. Πάνω από 25.000 διαδηλωτές παραμένουν στο κάτω μέρος της πλατείας, αμέτοχοι στα επεισόδια, ενόψει της ψηφοφορίας για το Μεσοπρόθεσμο. Ωστόσο, εναντίον τους έγινε χρήση χημικών.

- Αναστολή των απεργιακών κινητοποιήσεων αποφάσισε απόψε η ΓΕΝΟΠ, πράγμα που σημαίνει ότι από αύριο θα αποκατασταθεί η ηλεκτροδότηση χωρίς διακοπές.

Η ΓΕΝΟΠ αποφάσισε επίσης να καταθέσει εξώδικο και αγωγή κατά του Ελληνικού Δημοσίου και της ΔΕΗ με το αιτιολογικό ότι παραβιάζεται ο νόμος για τον ασφαλιστικό φορέα των εργαζομένων που προβλέπει ότι ο κρατικός προϋπολογισμός καλύπτει τη διαφορά εσόδων - δαπανών του ταμείου, έναντι της ασφαλιστικής περιουσίας που αναγνωρίστηκε ότι είναι ενσωματωμένη στην περιουσία της ΔΕΗ.

«Για να γίνει πράξη η ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ η κυβέρνηση θα χρειαστεί να ματώσει πολλές φορές», αναφέρει η ΓΕΝΟΠ.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   10/7/2011, 18:42

- Νεκρός ανασύρθηκε ο οδηγός του ΙΧ αυτοκινήτου, το οποίο έπεσε στις 11 το πρωί στη θάλασσα στο λιμάνι του Πειραιά, στην πύλη Ε2.

Τον άτυχο άνδρα ανέσυραν από τη θάλασσα άνδρες της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών. Μεταφέρθηκε στο Τζάνειο Νοσοκομείο όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του.

Το ΙΧ αυτοκίνητο ανέσυρε από τη θάλασσα γερανός του ΟΛΠ. Τα αίτια του δυστυχήματος παραμένουν άγνωστα

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   11/7/2011, 21:17

Η υπερβολική ταχύτητα εκτιμάται πως είναι η αιτία πρόκλησης του πολύνεκρου δυστυχήματος, στον ανατολικό κόμβο της Εγνατίας Οδού, στην Κομοτηνή, όπου έχασαν τη ζωή τους εννέα άτομα, εκ των οποίων δύο παιδιά, και τραυματίστηκαν άλλα τρία.

Το δυστύχημα συνέβη στις 6.30 το πρωί όταν το αυτοκίνητο που οδηγούσε διακινητής και μετέφερε 12 παράνομους μετανάστες, ξέφυγε από την πορεία του, προσέκρουσε στα προστατευτικά κιγκλιδώματα και σε πινακίδα της Εγνατίας Οδού, εκτινάχτηκε σε μεγάλη απόσταση και ανατράπηκε στο παράπλευρο αντιπλημμυρικό κανάλι.

Από το όχημα που «κόπηκε» στα δύο και μετατράπηκε σε άμορφη μάζα σιδερικών, ανασύρθηκαν νεκροί, τέσσερις άνδρες (μεταξύ των οποίων και ο οδηγός - πιθανόν διακινητής), τρείς γυναίκες και δυο κοριτσάκια, ηλικίας περίπου 2 και 6 χρονών.

Ένα πεντάχρονο αγόρι και ένας νεαρός διακομίστηκαν και νοσηλεύονται τραυματισμένοι στο Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, ενώ ένας άνδρας και μια γυναίκα μεταφέρθηκαν για περίθαλψη στο νοσοκομείο Κομοτηνής.

Το αυτοκίνητο μάρκας Audi A6 έφερε κλεμμένες πινακίδες κυκλοφορίας από την Σερβία, ενώ μέχρι στιγμής, δεν έχουν εξακριβωθεί και τα στοιχεία ιδιοκτησίας του.

Από την αστυνομία εικάζεται ότι πρόκειται για ακόμη μια περίπτωση διακίνησης λαθρομεταναστών με τραγική κατάληξη, καθώς υπάρχουν πληροφορίες που αναφέρουν ότι ο διακινητής παρέλαβε τα 12 άτομα που είχαν περάσει από την περιοχή του Έβρου, με σκοπό να τους μεταφέρει στη Θεσσαλονίκη.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   19/7/2011, 07:49

Ελεύθερο αφέθηκε αργά το βράδυ της Δευτερας το ελληνόκτητο δεξαμενόπλοιο «Aegean star», που είχε καταληφθεί από πειρατές το περασμένο Σάββατο, ανοιχτά της Νιγηρίας.
Το πλοίο που μετέφερε πετρέλαιο στο Μπενίν, επιστρέφει στο λιμάνι Τέμα της Γκάνας, απ' όπου είχε αναχωρήσει.

Kαλά στην υγεία τους ειναι και τα 20 μέλη πληρώματος - μεταξύ των οποίων και τρεις Έλληνες.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   19/7/2011, 07:49

Την παραίτησή του στον Πρόεδρο της Κύπρου κ. Δ. Χριστόφια υπέβαλε ο υπουργός Εξωτερικών κ. Μ. Κυπριανού, κλιμακώνοντας έτσι την πολιτική κρίση που ξέσπασε στην Κύπρο, μετά την φονική έκρηξη στη ναυτική βάση της Λεμεσού. Ο κ. Κυπριανού, ζήτησε από τον κ. Χριστόφια να τον απαλλάξει από τα καθήκοντά του για λόγους ευθιξίας και όχι γιατί αποδέχεται ότι έχει οποιαδήποτε ευθύνη.

Το κυπριακό υπουργείο Εξωτερικών είχε την ευθύνη χειρισμού των 98 εμπορευματοκιβωτίων που είχαν κατασχεθεί. Σε σύσκεψη που έγινε το περασμένο Φεβρουάριο με τη συμμετοχή του κ. Κυπριανού είχε προτείνει να σταλούν δείγματα πυρίτιδας σε διάφορα χημεία για εξέταση για να διευκρινισθεί κατά πόσο θα μπορούσε το υλικό να εκποιηθεί. Η πρόταση αυτή του κ. Κυπριανού είχε γίνει παρά τη σαφή προειδοποίηση εμπειρογνωμόνων της Εθνικής Φρουράς ότι το φορτίο ήταν άκρως επικίνδυνο.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   19/7/2011, 07:50

Πολύνεκρο τροχαίο ατύχημα σημειώθηκε χτες το πρωί στην Εθνική Οδό Θεσσαλονίκης - Ευζώνων, στον κόμβο του Πολυκάστρου. Τέσσερις άνθρωποι, ανάμεσά τους και ένα παιδί 10 χρονών, σκοτώθηκαν μετά από μετωπική σύγκρουση 2 ΙΧ επιβατικών αυτοκινήτων. Στο ένα αυτοκίνητο, με πινακίδες κυκλοφορίας Σερβίας, επέβαιναν 4 άτομα, εκ των οποίων σκοτώθηκαν τα 3. Ο οδηγός του οχήματος τραυματίστηκε ελαφρά και νοσηλεύεται στο νοσοκομείο του Κιλκίς. Επίσης σκοτώθηκε ο οδηγός του δεύτερου αυτοκινήτου, Αλβανός υπήκοος.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   24/7/2011, 20:45

Ένας 45χρονος άντρας έχασε τη ζωή του στην Κοζάνη, όταν σημειώθηκε έκρηξη στο εσωτερικό δεξαμενής νερού, την ώρα που εργαζόταν.

Ο άτυχος άντρας, εκτελούσε εργασίες βαφής στον εσωτερικό χώρο δεξαμενής νερού (αντλιοστάσιο) της τηλεθέρμανσης Κοζάνης, στον αύλειο χώρο του ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου, όταν από άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία, σημειώθηκε έκρηξη μέσα στη δεξαμενή.

Ο 45χρονος υπέστη καθολικά εγκαύματα (90%) σε όλο του το σώμα και μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο της περιοχής, όπου και διαπιστώθηκε ο θάνατός του.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   24/7/2011, 20:46

Μια τετραμελής οικογένεια ξεκληρίστηκε σε τροχαίο δυστύχημα που συνέβη στη μια μετά τα μεσάνυκτα στην Εθνική Οδό Ηρακλείου - Αγιου Νικολάου στη Κρήτη. Οπως έγινε γνωστό το δυστύχημα έγινε όταν ο οδηγός έχασε τον έλεγχο του οχήματος με αποτέλεσμα στη συνέχεια να προσκρούσει στο κράσπεδο και να ανατραπεί.

Το αυτοκίνητο μετατράπηκε σε μάζα σιδερικών και χρειάστηκε η επέμβαση των πυροσβεστών της ΕΜΑΚ για να απεγκλωβιστούν νεκρά και τα τέσσερα άτομα που επέβαιναν, ένας 44χρονος, μία 37χρονη και τα δύο ανήλικα παιδιά τους ηλικίας 15 και 11 ετών.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   2/8/2011, 23:10

Προβλήματα υδροδότησης θα σημειωθούν αύριο από τις 9 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι στη Θεσσαλονίκη, λόγω εργασιών που θα πραγματοποιηθούν από συνεργεία της Εταιρείας Ύδρευσης και Αποχέτευσης Θεσσαλονίκης (ΕΥΑΘ) στο αντλιοστάσιο της Ευαγγελίστριας.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι
Ounkas
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ειδήσεις απο την Ελλάδα III   2/8/2011, 23:10

Μοιραία στάθηκε η βουτιά στην παραλία της Κατερίνης για ένα εννιάχρονο αγόρι που ενώ κολυμπούσε έχασε τις αισθήσεις του και πνίγηκε χωρίς να προλάβει να ζητήσει βοήθεια.

Τραγική κατάληξη είχε για ένα 9χρονο αγοράκι το μπάνιο στη θάλασσα στην περιοχή Παραλία Κατερίνης.

Το παιδί έχασε τις αισθήσεις του μέσα στο νερό και δεν μπόρεσε να καλέσει σε βοήθεια.

Όταν διακομίστηκε στο νοσοκομείο διαπιστώθηκε ο θάνατός του.

Ounkas
23/02/2015

Αγαπημένο τραγούδι

Ειδήσεις απο την Ελλάδα III
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Free Spirit :: Περασμένα αλλά οχι ξεχασμένα-
Μετάβαση σε: